Bor Madeni
Posted in

Bor Madeni

Posted in

Doğada yaklaşık 230 çeşidi bulunan Bor minerali, Türkiye’nin coğrafi konumu kadar büyük öneme sahip stratejik bir kaynaktır. Çünkü ülkemiz, dünya Bor rezervinin büyük bölümüne sahip olmasının yanı sıra mineral çeşitliliği ve cevher kalitesi bakımdan da diğer ülkelere göre büyük bir üstünlüğe sahiptir.

Bor mineralleri ve bileşikleri otomotiv, cam ve izolasyon, seramik, nükleer sanayileri ile askeri ve zırhlı araçlarda, elektronik ve bilgisayar sistemlerinde, iletişim araçlarında, metalurjide, inşaat, çimento, enerji, tekstil, ilaç ve kozmetik sanayilerinde, tıp ve kimyada ve daha birçok alanda çok farklı malzeme ve ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır.
Birçok bilim insanının “21.yüzyılın petrolü ve sanayinin tuzu” diye tanımladığı Bor’un kullanım alanı dünyadaki birçok doğal kaynaktan daha fazla ve önemlidir. Örneğin günümüzün en önemli doğal kaynağı olan petrol; gaz yağı, akaryakıt, makine yağı, fuel oil, jet yakıtı gibi alanlarda kullanılırken Bor, bütün bu alanlarda kullanılabildiği gibi çok farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Ayrıca sürtünmeye ve ısınmaya dayanaklı olduğu için uçak ve uzay araçlarının yapımında da tercih edilmektedir.

Join the conversation

Bunlara da göz at!
Sepet 0
Son Baktıklarınız 0